Original Themes By Daz
Home  •  News  •  Photogallery  •  Profile
 Přihlásit
Uživatel:

Heslo:


Poslat heslo

Registrace!

 Hlavní nabídka

 Translate / Překlad

 Přístupy na www
TOPlist

 Počasí

 • Meteopress

 • Windguru

 • Chmi

 • Wunderground

 • Č. Budějovice


 •  Spřátelené weby

 • Goldcarp - EDC

 • Brloh

 • Mrhal


 •  MIKBAITS
  MIKBAITS

   Odkazy na weby
  NIKL

  Foxint

  Holky na Rybách

  IMOTHEP carpbaits

  MZcarp

  Trakker

  CC Moore

  MAXcarp

  Sportcarp

  Free Fish

  Hanák

   Hledat

  Rozšířené hledání

  Aktuality

  Hlavní »» Jak a na co chytáme:

  Obsah


  Běžné nástrahy
  BĚŽNÉ NÁSTRAHY

  Existuje nepřeberné množství nástrah a návnad na kapry, které se používají už celou řadu desetiletí. Jsou všeobecně známé, ale poslední dobou se na ně často zapomíná. Je to velká škoda, protože pokud se tyto nástrahy dostatečně zatraktivní a spojíme je s moderní koncovou udicí, mohou na většině našich vod stále dobře ,,chytat,,. Je jasné, že ulovení kapři nebudou patřit k něm nej, ale při správném výběru místa, účelném navnadění a dobrém předložení nástrahy nás může potkat nejedno milé překvapení.

  Co je vlastně moderní koncová udice a z čeho se sestavuje?
  Základ tvoří návazec z pletené šňůrky o různé síle a délce dle potřeby. V rybářských obchodech je k dostání celá řada ,,pletenek,, např. CLIMAX, CARPEX, HYPRON, ale my dáváme přednost výrobkům KRYSTON, které jsou sice drahé, ale zato velice kvalitní.

  Další důležitou součástí udice je kvalitní háček s vlasovým přívěsem. Velikost by měla být o něco menší, než je nástraha, ale hodně záleží na okolnostech, to znamená, kdy a na které vodě lovíme. Vlasový přívěs by měl být co nejjemnější při zachování přiměřené pevnosti. Na vlas můžeme použít stejný materiál jako na návazec, nebo SAMSON od KRYSTONU, který je k tomuto účelu přímo vyroben. Tenké monofilní vlasce nejsou moc vhodné, protože mají příliš nízkou nosnost. Návazec spojíme s kmenovým vlascem za pomoci pevnostního obratlíku. Jako zátěž použijeme olovo nebo krmítko s trubičkou proti zamotání, která musí být o něco delší než samotný návazec. Velká nevýhoda všech pletených šňůr je v tom, že se dokážou zamotat a zauzlovat při jakékoliv příležitosti.

  A teď už něco málo k samotným nástrahám.

  KUKUŘICE
  Je jedničkou mezi běžnými nástrahami a návnadami. Dá se používat celoročně od jara do zimy. Preferujeme kukuřici uvařenou do měkka a je lepší ji rozvařit než vnadit tvrdou, kterou kapr pomaleji tráví, a tím se snižuje při delším pobytu u vody i počet záběrů. Jde celkem dobře barvit, napouštět aromaty a sladit. Nastražit ji můžeme přímo na háček, ale mnohem lepší je použít k nastražení vlasové metody. Jeden nebo dva vlasy a různý počet zrnek nám dává velký prostor k experimentování. Dobrá je i OBŘÍ kukuřice, která svojí velikostí eliminuje záběry od menších ryb. Velkou nevýhodou je její vysoká cena.

  TĚSTO
  Univerzální nástraha, na kterou můžeme chytat v průběhu celého roku. Je spousta zaručených receptů, které jsou přísně tajné a dědí se z generace na generaci, ale i ty určitě snesou malé vylepšení přidáním některých proteinových přísad, vitamínů, stopových prvků, aromat i aminokyselin. Těsto můžeme barvit, sladit, solit, kořenit podle libosti, přesněji podle libosti pana kapra. Ale také s těstem nemusíme vymýšlet vůbec nic a jednoduše si ho můžeme koupit. Největší výběr má v nabídce příchutí a aromat firma. Stražit se může přímo na háček, pokud není příliš tuhé anebo na vlas za pomoci pružinky (potápivá nástraha) anebo korkové kostičky, která bude těsto nadnášet.

  HRÁCH
  Jeho výhodou je poměrně rychlá příprava. Stačí na tři hodiny namočit a půl hodiny vařit na mírném ohni. Daleko lépe než kukuřice přijímá cizí pachy, a proto ho raději nepoužívejte nad bahnem. Hrách je velice vhodný k napouštění aromaty, sladidly a výborně se barví. Nevýhodou je jeho náchylnost k rychlému kysnutí a to hlavně v teplých měsících. Pokud použijete k namočení a uvaření mléčnou lázeň, jeho účinnost se mnohonásobně zvýší, především v chladných dnech.

  BRAMBOR
  Výborný je v létě a začátkem podzimu. Na chytání je nejlepší uvařit brambor do poloměkka a na vnadění o něco více. Co se týče vnadění, je třeba být maximálně opatrný, a to hlavně u stojaté vody. Velice rychle podléhá plísni a při neopatrném vnadění můžete celé místo zkazit až do konce sezony. Opět ho můžete zatraktivnit barvením, aromatizováním nebo oslazením. Při tvarování můžete použít k tomuto účelu vyrobená vykrajovátka různých velikostí nebo obyčejný nůž. Nejsnazší je zakoupit si na chytání brambory naložené v nálevu, které se velmi dobře nandavají na vlas.

  CHLÉB
  Používáme ho převážně v letních měsících na kapry, které vidíme slunit těsně pod hladinou anebo naopak na ryby, hledající potravu u dna, což se dá rozpoznat podle řetízků bublin, stoupajících k hladině. Nastražit jej můžeme přímo na háček nebo vlas. I když nevydrží nastražený příliš dlouho, jeho obrovskou výhodou je možnost okamžitého použití bez předchozího vnadění.

  ROUSNICE
  Patří především mezi dobrou jarní nástrahu, dokud je voda stále ještě studená. Jak se napichuje na háček, ví asi každý, ale za zkoušku určitě stojí háček nadlehčit kouskem polystyrenu nebo plovoucím tmelem. Drastičtější způsob je vpravit do žížaly vzduch pomocí injekční stříkačky a jehly. Místo vzduchu to může být třeba česnekové aroma nebo obojí. Někdy stačí aroma na rousnici jenom nakapat a nemusí to být vždy jenom česneková příchuť.

  VNADICÍ SMĚSI
  Nepochybně zvyšují zájem kaprů o běžné nástrahy. Používají se jak do krmítkových spirál, tak i k samotnému zakrmení a vytvoření tzv. koberce, na který později nastražíme udice. Vnadicí směsi si můžeme sami připravit, jejich účinnost však nebývá vyšší nežli např. komerční směsi Kapr Speciál od firmy, jež je mimochodem velmi univerzální. Důležitým faktorem je granulometrie. Jemně mletou směs používáme v brzkém jaru a na podzim, hrubá směs účinkuje v době vyšší rybí aktivity. Větší atraktivity dosáhneme přidáním patriklů jako jsou vařené konopí nebo kukuřice.

  Kapr je tvor neobyčejně opatrný a náladový. Proto se musíte snažit mu předložit sousto, na které má zrovna chuť. Toho docílíte jedině tím, že budete u vody neustále něco měnit. Stačí maličkost, třeba velikost nástrahy a můžete se dočkat vytouženého záběru. Nemusíte hned začínat s nejmodernější nástrahou a nejsložitější montáží, kterou jste někde vyčetli. Ke zlepšení účinnosti nástrahy vám může dopomoci přidání některých speciálních aromatů do vnadicí směsi, která je cíleně namíchaná na kapra, ale o tom si povíme někdy příště.


   Kontakt webmaster
  Webmaster

  E-mail:

  silvercarp@seznam.cz

  Milan Šťastný

  České Budějovice

  Catch & Release

  CZECH REPUBLIC

   Nové fotografie s náhledy
  KH KRAB/SARDINKA (10.4.2019)
  KH KRAB/SARDINKA

   SilverCarp
  Jižní Čechy - Červenec 2007

   Record Carp
  Record Carp

   Carp Magazine
  Carp Magazíne

   Facebook
  Facebook

   SilverCarp z YouTube
  www.youtube.com
  www.youtube.com

   Magazin KAPR
  Magazin KAPR

   Kapromanie
  Kapromanie


  Powered by SilverCarp 2006 - 2019 Czech Republic
  :: FI Black 3D Blue phpBB2 style by Daz :: XOOPS2 theme by PetitOOps ::